جمعه, 23 خرداد 1393 00:54  میانه یاب  |  کلیک ها: 1602

مسجد سنگی ترک

   

میانه، ۲۹ کیلومتری شهر میانه، شهر ترک، مسجد سنگی ترک.

فراز احمدی

مسجد سنگی ترک / شماره ثبت: 868 / تاریخ ثبت: 1348/05/28 / دوره تاریخی: قرن 6 هجری قمری.

پایگاه معنوی و اثر استوار معماری اسلامی با شبستان ها و محراب های تراشیده شده از سنگ و نوشته هایی به خط نستعلیق در 29 کیلومتری شمال میانه در قلب شهر ترک مربوط به سده ی ششم هجری پابرجاست. آرامگاه معمار این مسجد سنگی در ضلع غربی قرار دارد.

حکاکی های روی سنگ ها علاوه بر اشکال اسلیمی، تصویر یک قیچی درقسمت وردی مسجد می باشد. هم چنین پنجره های مشبک سنگی مسجد بسیار زیبا جلوه می کنند.

به گفته ی دانشمند زمین شناس  ارمنی (m.berberian) مسجد سنگی ترک در مقابل زلزله ی عظیمی استقامت نشان داده است. این در حالی است که در این زلزله 21 روستا بطور کامل نابود شده و 51 منطقه ی دیگر آسیب شدید دیدند.

22 مارس 1879 یعنی 135 سال پیش که تقریبا مصادف با 2 فروردین 1257 می باشد ساعت 3:42 بامداد زمین لرزه ای مهیب در امتداد گسل نیر اردبیل و میانه  معروف به گسل بزقوش رخ می دهد که طی آن در دامنه جنوب شرقی کوه بزقوش، روستاهای آرموداغ و ساری قمیش فقط 2 نفر جان سالم به در می برند و نزدیک 1000 نفر جان خود را از دست می دهند. در این حادثه دام و حیوانات نیز به تعداد زیادی هلاک می شوند. در شهر ترک نیز بیش از 500 نفر جان خود را از دست می دهند. مسجد سنگی ترک در این حادثه استقامت نشان داده و فقط ترک خوردگی هایی در قسمت های مختلف این مسجد زیبا و تاریخی شکل می گیرد برای مثال ترک های پنجره مشبک سنگی این بنا یادگار این زلزله مهیب است.

گرداورنده: پیمان سلیمانی صدیق

 

بازدید مجازی از مسجد سنگی ترک:
تهیه شده توسط: حسین پوربهرامی

محل نقطه برروی نقشه
Full screen pb Geolocalisation bp
گالری عکس
نمایش به صورت اسلاید
FacebookTwitterGoogle Bookmarkscloob

گزارش خطا
reload.gif

نظرات

اضافه کردن نظر


میانه یاب، ثبت مکان جدید